میزان همبستگی پیشنهاد‌‌ها برای پژوهش‌های آتی با عناوین پایان‌نامه‌های بعد از خود در رشته علوم کتا

میزان همبستگی پیشنهاد‌‌ها برای پژوهش‌های آتی با عناوین پایان‌نامه‌های بعد از خود در رشته علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاه‌های دولتی ایران (1385 - 1375)
پارسای داخل کشور کارشناسی ارشد 1387
موضوع: علوم اطلاعات , کتابداری و دانش شناسی
پدیدآور: مصطفی باغ‌میرانی استاد راهنما: فاطمه زندیان استاد مشاور: محمد حسن‌زاده
دانشگاه تربیت مدرس, دانشکده ادبیات و علوم انسانی
چکیده
پژوهش حاضر با هدف بررسی میزان همبستگی پیشنهاد‌‌ها برای پژوهش‌های آتی با عناوین پایان‌نامه‌های بعد از خود در رشته علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاه‌های دولتی ایران (1385 - 1375) انجام گرفته است. در این پژوهش پیشنهاد‌ها با عناوین پایان‌نامه‌ها از سه منظر کاملاً مشابه, نسبتاً مشابه و نا‌متشابه بررسی شدند. همچنین در این پژوهش ضمن بررسی اضافه شدن موضوع جدیدی به حوزه علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی, توزیع موضوعی عناوین و پیشنهاد‌ها نیز محاسبه شد. در ضمن جامعه آماری این پژوهش شامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی موجود در دانشگاه‌های دولتی علوم پزشکی ایران, تربیت مدرس, تهران, شهید چمران اهواز, شیراز و فردسی مشهد می‌باشد.حجم جامعه آماری این پژوهش, 382 عنوان پایان‌نامه برای دوره کارشناسی ارشد و 5 عنوان برای دوره دکتری تعیین شد. بر این اساس 1167 پیشنهاد‌ برای پژوهش‌های آتی به دست آمد. برای آزمون فرضیه پژوهش از آزمون پیرسون استفاده شد. نتایج نشان داد:•بین تعداد پیشنهاد‌ها با عناوین از لحاظ آماری, همبستگی معنی‌داری وجود ندارد.•بین نسبت پیشنهاد‌ها با عناوین از نظر آماری, همبستگی منفی معنی‌داری وجود دارد.•تعداد پیشنهاد‌ها در طول سال‌های (1385 - 1375), به غیر از بعضی از سال‌ها, روند افزایشی دارد.•توزیع موضوعی پیشنهاد‌ها و عناوین پایان‌نامه‌ها بیشتر به سوی موضوع‌های فن‌آوری, آموزش و پژوهش و مدیریت متمایل است.•به موضوع‌های افراد, نسخه‌شناسی و مبانی کتابداری کمترین پیشنهاد‌ها و عناوین, اختصاص یافته است.•به 14 موضوع پرداخته شده در پژوهش حاضر به طور مستقیم شاخه‌ای اضافه نشده است, بلکه در همان موضوع‌های 14 گانه در طول ده سال مباحث جدیدی از قبیل اینترنت, نرم‌افزار, سواد اطلاعاتی, علم‌سنجی, نیاز‌های اطلاعاتی و ... اضافه شده است.در پایان بر اساس یافته‌های پژوهش, پیشنهاد‌های پژوهش و پیشنهاد‌هایی برای پژوهش‌های آتی ارائه شده است.


[ بازدید : 92 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

[ چهارشنبه 26 تير 1398 ] [ 15:27 ] [ بک لینک 09125879258 ]

[ ]

نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک دانلود تک آهنگ خرید ملک در ترکیه خرید آنتی ویروس ثبت شرکت ثبت برند و لوگو اخذ کد اقتصادی ثبت تغییرات شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت مسئولیت محدود نرم افزار حسابداری سوالات استخدامی اموزش و پرورش گیفت کارت اپل خرید آنتی ویروس آپلود عکس لوح تقدیر خودکار تبلیغاتی لوازم یدکی خودرو متخصص پوست شیراز
بستن تبلیغات [X]